نمایش آیینی زیارت خورشید کاری از گروه هنری طلوع مهر اشکذر به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد به مدت دوشب در تالار دکتر جلیل شاهی دانشگاه یزد به روی صحنه رفت که با استقبال چشمگیر دانشجویان همراه شد.

این نمایش به کارگردانی مصطفی دهقان و به قلم مهدی توسلی بیان گر ظلم و ستم وارد شده بر خاندان رسول خدا و نمایان گر گذراندن شبی از شب های اسارت در دیر مسیحیان است با اجرای زیبای هنرمندان و نور پردازی مناسب صحنه و همچنین صدا گذاری بی نظیر باعث تاثیر گذاری هرچه بیشتر این اثر در بین دانشجویان شد.

در این تئاتر از زبان راوی می شنویم که وقایع پس از روز عاشورا را روایت می کند و از احوالات حضرت زینب (س) و کاروانیان می گوید. و اما صحنه‌های اصلی تئاتر مربوط به شبی است که کاروان اسرا در مسیر شام در دیری (کلیسا) به سر می برند و کاروانیان خسته در غل و زنجیر را همراه سر بریده امام حسین (ع) به دیر بردند.

فرماندهان ظالم و بی‌رحم و نامسلمان طبق رسم هر شبشان، شکم‌های خود را از غذا و شراب پر کردند و به عیاشی پرداختند؛

اما راهب بیداردل، یک شب با فرزند پیامبر بودن را به همه چیز ترجیح می‌دهد و تمام ارث و اندوخته سالیان عمرش را فدای حسین بن علی (ع) می‌کند.

راهب مسیحی شناخت اندکی نسبت پیامبر و امام علی و حضرت زهرا و امام حسن و امام حسین علیهم السّلام دارد زیرا که حضرت مسیح علیه السّلام از آن‌ها خبر داده است.