مناظره سیاسی با عنوان «تو به من رای میدی…؟»  با حضور آقایان میرمحمدی نماینده ستاد استانی حجت‌الاسلام رئیسی، قاسمی عضو شورای مشورتی محمدرضا عارف و پورموسوی مشاور ارشد محمدباقر قالیباف در سالن آمفی تئاتر دانشگاه یزد برگزار شد.

قاسمی: انتخابات فرصت خوبی برای تمرین دیالوگ است
قاسمی نماینده حسن روحانی در ابتدای این مناظره گفت: انتخابات فرصت ارزشمندی برای تحکیم مبانی دموکراسی، برای تمرین دیالوگ با همدیگر، فرصتی برای ارزیابی کارنامه مدیران و انتخاب مدیران است. انتخابات فرصت مهمی است برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و شما دانشجویان باید قدر آن را بدانید.

در ادامه موسی پورموسوی عضو هیئت علمی دانشگاه و مشاور قالیباف اظهار کرد: قالیباف را انتخاب می‌کنم زیرا طرح بزرگی برای اقتصاد و اشتغال جوانان دارد و به تعهدات خود عمل می‌کند، وی مدیری کارآمد است و درحوزه‌ی فرهنگ دارای تفکر تحولی است، آینده‌نگراست، زیرا برای ریشه‌کن کردن فساد برنامه دارد.

میرمحمدی: روحانی اقتصاد مقاومتی را قبول ندارد!
میرمحمدی نماینده حجت‌الاسلام رئیسی در این مناظره گفت: معتقدم وضع موجود باید تغییر کند چراکه وضع فعلی قابل ادامه دادن نیست و اگر ادامه یابد همه‌ی اصول وارزش‌های انقلاب زیر سوال خواهد رفت.

وی با اشاره به کتاب «ایران و جهانی شدن» محمود سریع‌القلم ادامه داد: باید منطقی کاندیداها را بررسی کنیم و مطمئنا مهمترین شعارمان استقلال آزادی جمهوری اسلامی است و ما آن را نفی نمی‌کنیم اما در مقدمه‌ی این کتاب آقای روحانی نوشته‌اند که یکی از فواید جهانی شدن این است که هر کشوری که از اقتصاد برتر برخوردار باشد حق طبیعی اوست که برای جهان قاعده‌سازی کند!

میرمحمدی ضمن انتقاد از بی‌توجهی دولت به «اقتصاد مقاومتی»گفت: روحانی در ادامه این کتاب می‌گوید در فرایندهای جهانی شدن، «اقتصاد» بسیار مهم است و بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها در اقتصاد متمرکز است و از همه مهمتر اگر یک کشور در حال توسعه تصمیم گرفت در این فرایند وارد شود، نباید دنبال استقلال اقتصادی باشد!

نماینده روحانی: شما می‌خواهید کشور را به عقب برگردانید!
در ادامه نماینده حسن روحانی ضمن ادعای غیرقانونی بودن حمایت برخی نهادهای ملی از یک کاندیدای خاص، اظهار داشت: رئیس ستاد روحانی در استان یزد، به دلیل اینکه کاندیدای شورای شهر هم بود در این مناظره شرکت نکرد زیرا خلاف قانون است.

وی ادامه داد: نماینده‌ی هر دو کاندیدا مدعی هستند وضع موجود قابل تحمل نیست و ما کاندیدایی را انتخاب کردیم که وضع موجود را تغییر دهد. من سوال می‌کنم که آقای رئیسی برنامه‌ای برای این تغییر ارائه داده‌اند؟ چرا از امام رضا(ع) و مقدسات سوءاستفاده می‌کنید. آقای قالیباف و رئیسی هر دو یک تفکر دارند و شما می‌خواهید که سیاست‌های خارجه، فرهنگ و.. را به عقب برگردانید.

نماینده قالیباف: حاضرم با روحانی مناظره کنم
پورموسوی نماینده‌ی قالیباف ضمن انتقاد از اظهارات نماینده حسن روحانی بیان کرد: این همه بنرهایی که از طرف ستاد آقای روحانی زده شده است پولش ازکجا آمده است؟ معلمان را تهدید کرده‌اند که اگر به ستاد انتخاباتی روحانی نروند با کسری حقوق مواجه خواهند شد!

وی ادامه داد: چرا کسانی که مخالف یارانه هستند شب انتخابات به فکر ریختن یارانه‌ها می‌افتند. من حاضر هستم با آقای روحانی مناظره کنم که رساله دکتری ایشان در چه زمینه‌ای بوده است.

میرمحمدی خطاب به نماینده روحانی گفت: آقای قاسمی! حرف از قانون زدید، اینکه ۸۰ درصد از پایان‌نامه دکتری را کپی کنیم غیرقانونی نیست؟ وی ادامه داد: بحث سوءاستفاده را بیان کردند، چطور وقتی بنرهای روحانی در کنار هاشمی و خاتمی منتشر می‌شود ایرادی وارد نیست و حالا که ما از شهید بهشتی نام بردیم خطاکاریم؟

قاسمی: احمدی‌نژاد تشکل‌های دانشجویی را نابود کرد
قاسمی نماینده روحانی ضمن انتقاد از عملکرد محمود احمدی‌نژاد گفت: آنچه دولت احمدی نژاد از دولت خاتمی تحویل گرفت، رشد اقتصادی هشت درصدی، دلار ۹۰۰ تومان، تورم سالانه یک رقمی، اشتغال سالانه ۸۵ هزار. اما در دولت آقای احمدی نژاد تورم بالای چهل درصد، کاهش ارزش پول ملی به یک سوم، رشد اقتصادی منفی.

وی برجام را موفقیت بزرگ دولت روحانی دانست و گفت: در هشت سال دولت احمدی نژاد با تشکل‌های دانشجویی چه کردند، با احزاب چه کردند، و امروز در دولت آقای روحانی احزاب تشکیل شدند.

پورموسوی: فروش نفت باعث رشد اقتصادی شده است
نماینده قالیباف خطاب به قاسمی گفت: شما هر جا می‌روید و مناظره می‌کنید برمی‌گردید به قبل، شما چهار سال وقت داشتید. در اساسی‌ترین موضوعات کشور چه اقداماتی انجام دادید؟ دولت قبل تلاش زیادی برای تامین مسکن مهر کرد، چرا این دولت مسکن مهر را رها کرد و آن را به بازار واگذار کرد؟

وی ادامه داد: روحانی با عملکرد ضعیف در اقتصاد، کشور را به سمت بحران اقتصادی سوق داده است و قطعا فروش نفت باعث رشد اقتصادی شده است. وقتی شما می‌گویید ما رشد پیدا کردیم ما نگاه می‌کنیم به وزرا که چوب خط پولی‌شان پر شده است.

میرمحمدی: دولت دانشجویان بورسیه را تارومار کرد
میرمحمدی خطاب به نماینده روحانی گفت: عرض کردید برخی افراد یک زمانی دعای ندبه و کمیل را علت افزایش سرانه مطالعه در نظر گرفته بودند، می‌خواهم بگویم که اتفاقا یکی از مشکلات ما در دولت یازدهم این است که از دعای ندبه و کمیل دور شدیم، ما اگر دعای ندبه‌ای بودیم که اینگونه همدیگر را لگدمال نمی‌کردیم.

وی ادامه داد: اولین قطعنامه ضدایرانی در زمان آقای خاتمی صادر شده است. در مستند ایران غرب، خود آقای خاتمی می‌گویند ما فریب خوردیم پس چرا شما دفاع می‌کنید، آیا فریب خوردن افتخار دارد؟

نماینده حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به موضوع دانشجویان بورسیه گفت: در این دولت سه هزار دانشجو نخبه کشور که بورسیه شدند همه را تارومار کردند بعضی از آنها خودکشی کردند آقای روحانی میکروفن به دست گرفتند و گفتند «البورسیه و ما ادراک مع البورسیه».

وی در پایان پیرامون جمهوریت نظام گفت: جمهوریت نظام یعنی حفظ حقوق تمام مردم نه یک قشر خاص نه فیش‌های نجومی. جمهوریت یعنی شرف ملی را حفظ کنیم نه اینکه مردم را تحقیر کنیم.

در انتهای برنامه دانشجویان نظراتشان را در قالب تریبون آزاد دانشجویی مطرح کردند.