خبرنامه دانشجویان ایران: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در دومین روز نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: بخشی از عرصه ی فرهنگ در دانشگاه به همت شما عزیزان پیش می رود.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سیدضیاء هاشمی در این نشست دانشجویی افزود: به رسالت رسانه ای و اخلاق حرفه ای خود پایبند باشید، دوستان رسانه ای مسیر درستی در پیش بگیرید و امر به معروف و نهی از منکر کنید. دین اسلام دین قانون مندی است در نظام اسلامی تخلف ازقانون خلاف شرع است پس بر این اساس در چهارچوب تعاملات سیاسی نیز نمی توانیم با علایق خود رفتار کنیم.

pho34-07

وی متذکر شد: در هر حوزه ای چه له و چه برعلیه کسی قرار باشد کاری انجام شود این کار غیرقانونی است، بنابراین در حضور افراد مختلف برای مدافع حقوق گروه های مختلف از جمله دانشجویان هستیم.

معاون فرهنگی وزیر علوم همچنین تصریح کرد: موضع ما حمایت از اجتماعات قانونی است و همچنین فعالیت های اجتماعی و  فرهنگی در دانشگاه بر اساس قانون است، ما قوانین متغیر و سلیقه ای نداریم، ما حق نداریم براساس سلیقه های فرهنگی و باورهای فردی چهارچوب اعمال کنیم. ضوابط مشخص و قانونی که برای همگان دردسترس است در راستای کار ماست و قابل استناد است. همه‌ی مراکز ما ذیل قوانین رسمی کشور اداره می شوند و وظیفه ما دفاع از قانون است.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری افزود: دفاع از قانون دفاع جدی و بدون تقیه از نظام جمهوری اسلامی است. نظام اسلامی یعنی مجموعه ای از ساختارها، قوانین و ارزش ها.

هاشمی گفت: یکی از دفاعیه های ما این است که به قوانین و چهارچوب ها پایبند باشیم،این دین و آیین یک سیستم هماهنگ است نظام شکوهمندی که مبتنی بر قوانین الهی است و در راس آن فقیه عادل و متقی قرا دارد، بنابراین چه قوه ی مقننه، چه مجریه و چه دانشگاه ها مبتنی بر این حوزه عمل می کنند و شما به عنوان دانشجویان نخبه تعهداتی دارید.

ضیاء هاشمی در ادامه به شرح دوازده توصیه مقام معظم رهبری در دیدار آخر ایشان با دانشجویان پرداخت.

IMG_0303

پرسش و پاسخ:
یکی از دانشجویان سوال خود پیرامون جشنواره نشریات اینگونه بیان کرد: “
باتوجه به تجربه حضور خود در جشنواره نشریات شاهد صرف هزینه های بالا و همچنین سیاسی کار هستیم لطفا توضیحات لازم پیرامون این موضوع را بدهید.”

هاشمی در جواب این دانشجو گفت: سوال کلی جواب کلی هم دارد شائبه هایی که هست از نظر من مطرح نیستند. من در جشنواره و در جمع مدیر مسئول ها بوده ام  و تاکید کردم با دقت نظر انتخابات برگزار شود وشفاف  باشد.

اما ما راجع به هزینه ها مثلا سوال می شود چرا دانشجویان باید در هتل های سه ستاره اسکان یابند؟ باید گفت با توجه به حضور آن همه دانشجو دانشگاه ها امکانات لازم جهت میزبانی از آنان را ندارند. ما همیشه دقت داریم تا تعادل لازم حفظ و سامان دهی شود که دانشجویان از تمام وقت شان استفاده کنند چرا که وقت سرمایه بزرگیست بنابراین تمامی امکانات را در اختیارات دوستان قرار می دهیم. از طرفی ما معتقدیم که جشنواره ها باید مثل همین نشست ها شما در شهر های مختلف برگزار شود تا فعالیت ها هم به تبع آن توزیع شوند.

IMG_0319

یکی دیگر از دانشجویان در سوال کتبی از هاشمی پرسید: دلیل وجود مشکلات در روند پرداخت هزینه های چاپ نشریات دانشجویی وعدم تعادل بین دانشجویان وتشکلات مختلف چیست؟
وی در پاسخ به این سوال گفت: دوستان ما صرف نظر از احزاب سیاسی این مطالبه را دارند که در شورای نشریات دانشجویی که نمایندگان خودشان هم حضور دارند مطرح می شود و صدای شما را به گوش مان می رسانند.

او همچنین با قبول تأثیر مباحث مالی در روند چاپ و پخش نشریات گفت استعداد این دانشجویان بیش از امکانات است به همین دلیل از مسئولین خواهش کردم که هر کمکی می توانند انجام دهند تا فعالیت شان افزایش یابد.

دانشجوی دیگری با بیان اینکه نماینده وزارت علوم در دانشگاه قم از اجرای همایشی با موضوع پسابرجام که مهمان برنامه گویا حاج آقای نبویان بوده است جلوگیری کرده است؛ به طوری که شب قبل از همایش با میهمان تماس می گیرند و او میگویند اجازه ورود به دانشگاه را ندارند گویا این موضوع در مورد پدر شهید احمدی روشن در دیگر دانشگاه ها هم دیده شده است از معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم توضیح خواست.

او در جواب این دانشجو گفت: در مورد تشکل ها با توجه به تجربه ای که داریم می دانید گاهاً هماهنگی های لازم برای اجرای یک برنامه و حضور مهمان آن صورت نمی گیرد، در حالیکه در رسانه ها مطرح می کنند که به ما مجوز نداده اند و امثالهم مثلا در دانشگاه تهران یک تجمع برگزار شده بود اما در رسانه ها مطرح کرده بودند که دانشگاه مانع ورود فلان آقا که مهمان برنامه بوده اند شده اند اما وقتی پیگیر شدیم متوجه شدیم او در برنامه حضور داشته و سخنرانی هم کرده است و علت این خبر فقط یک ناهماهنگی از جانب برگزار کننده برنامه بوده است که مجوز لازم را به حراست تحویل نداده بودند که با هماهنگی همکاران و همچنین خود دانشجویان این مشکل حل شد. این در حالی است که بعد از گذشت یک روز و چاپ خبر نادرست در یکی از روزنامه ها سایت منتشر کننده خبر آن را تکذیب کرد؛ دانشجویان باید هماهنگ و همچنین طبق قانون دانشگاه عمل کنند اگر در اینصورت دانشگاه خلف وعده کرد دانشجو حق دارد طبق منشور منتشر شده در دانشگاه حقوق خود را طلب کند.

IMG_0412

یکی دیگر از دانشجویان با اشاره با اسنادی که در رسانه ها مبنی بر مدرک دکتری یکی از افراد نزدیک به رییس جمهور بود وبا اشاره به موارد مشابه پیگیری و روشن شدن این موضوع را جویا شد.

هاشمی در پاسخ به او گفت: خیلی روشن است هیچ گونه تبعیضی در این زمینه وجود ندارد مسیرهای لازم برای دریافت مدرک علمی طی می شود و امکان طی نشدن آن ها وجود ندارد اگر معلوم شود که چنین روالی انجام نشده است.

وزارت علوم پیگیر است و جلو آن مدرک را می گیرد این سیاست وزارت علوم است و طبق قانون عمل می کند.

استثنایی هم ندارد این مصداق اگر از مراجع مربوط پیگیری شود معلوم می شود که درست بوده یا غلط و اقدام لازم انجام می شود واین پیگیری و قانون در همه دانشگا های ما مخصوص دانشگاه های بزرگ و معروف کشور اعمال میشود.

این مسائل وقتی حاشیه سازی می شود بی جهت وقت و فکر دانشجوها و مسئولین و مردم را درگیر می کند. این موارد توسط وزارت علوم پیگیری شده است و بیانیه ای هم صادر گردیده است. سازمان سنجش نیز مراحل اخذ مدرک را در سایت خود توضیح داده است.

IMG_0416

دانشجوی دیگری در سوال کتبی خود پرسید دیده شده است سی یا پنجاه دفتر در رسانه ها بیانیه، نامه کنش های سیاسی فرهنگی با عنوان اتحادیه با موضع سیاسی خاصی منتشر کرده اند این در حالی است که این دفترها نام اتحادیه بر خود نهاده اند در حالیکه فاقد اعتبار این نام می باشند. حال سوال ایجاست که چرا معاونت اجتماعی و مسئولین کاری نکرده و نمی کنند.

هاشمی در پاسخ این سوال گفت: اتحادیه ها باید مستقل از کار سیاسی باشند آنها نباید تریبون شخص یا اشخاصی در دانشگاه و یا حتی محفل یا ابزاری برای جریان های حزبی باشند. آنها باید درون زا باشند ایده و نظر از خودشان باشد.

ما نمی توانیم بگوییم اتحادیه ها چه شکلی باشند فقط می توانیم بگوییم قانونی باشند مثلا از این چهار اتحادیه ای که وجود دارد، تعدادی از دفاترشان اشکالاتی را داشتند و ما به آنها گفتیم باید ظوابط مند باشند. بنابراین حمایت ما منحصر به یکی نبوده است اما تشکل های مختلفی هستند که اتحادیه ندارند و می خواهند داشته باشند باید مراحل قانونی را ظی کنند و بگویند چه اتحادیه ای با چه فرایندی می خواهند داشته باشند. و ما هم ملزیم تمهیدات لازم را از آنان داشته باشیم. بنابراین این تشکل ها باید طبق قانون مجوز داشته باشند و مجوز هم منوط به در خواست است و این درخواست منوط به این است که هماهنگی و تبادل نظر صورت بگیرد.

 

بنابراین اعلام کردیم تشکل ها می توانند با هم تعامل داشته باشند به توافق برسند و تقاضای یک اتحادیه بدهند. ولی با صرف تقاضا دادن اتحادیه شکل نمی گیره بلکه باید فرآیند آن طی شود باید در هیئت نظارت مورد بررسی قرار گیرد، اگر آنجا مجوز صادر شد یک اتحادیه جدید شکل می گیرد.

ما معتقدیم اتحادیه ها نباید متشکل از یک نوع دانشگاه باشند مثلا همین اتحادیه شما که هم ممکن است در آن از دانشگاهای علوم پزشکی و هم آزاد و هم دولتی و… باشد.

از طرفی ما به این تشکل هایی که هنوز اتحادیه ندارند اجازه فعالیت می دهیم اما فعالیت برای تشکیل نه برای موضع گیری های سیاسی.

و همچنین باید بگویم تشکیل اتحادیه های مختلف سبب محدودیت آن ها نمی شود واین ها می توانند با هم تشکیل یک اتحادیه ملی را دهند.

IMG_0434

او همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به تذکر مقام معظم رهبری پیرامون بحث اردو مختلط گفت اردو تشکل ما هم مورد تایید رهبری وهم وزارت خانه بوده است اما برای برگزاری آن ایراداتی گرفته شده است و مجوز صادر نگردیده است و می گویند می خواهید اردو مختلط برگزار کنید. لطفا توضیحات لازم را بفرمایید.

او در پاسخ به این دانشجو گفت: مقام معظم رهبری این موضوع را خیلی شفاف بیان کرده اند و اصطلاحاتی را وضع کردند مثل افطاری های مختلط؛ تائتر مختلط و…

این مسئله مهم است و دارای مبناست و جز مباحث فرهنگی، اخلاقی و دینی ست ونباید دست مایه سیاسی شود چرا که وقتی این موضع دست مایه سیاسی می شود، اصل مطلب و مبنا مورد غفلت قرار می گیرد و سبک می شود. او همچنین دلیل عدم وجود اردوهای مختلط را اینگونه بیان کرد. چون دانشجویان ما دانشجویان جوانی هستند و در محیط های رسمی فعالیت می کنند؛ حضرت آقا تبعیین کردند که در محیط رسمی  ندارد ولی در اردو دانشجو ما می خواهد راحت باشد به هرحال اقتضا اردو است ومی خواهد به تفریح و گفتگو و امثالهم کند وقتی تفکیک انجام گرفت حریم ها بهتر حفظ می شود بنابراین در قانون تاکید و توصیه به عدم برگزاری اردو های مختلط شد.

البته باید بگوییم با برگزاری جلسات متفاوت و شفاف سازی پیرامون چگونگی برگزاری یکسری اردوها و ضوابط خاص آن سبب شد که در آیین تامه ابلاغیه در سال ۸۸ اردوهای آموزشی مستثی شوند. مثل همین نشست شما.

 

دانشجوی دیگری گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر سخت نگرفتن بر تشکل های دانشجویی انقلابی  دارند اما بعضا دیده میشود که در این یکی دوسال اخیر به روند برگزاری انتخابات برخی تشکل ها ایراداتی گرفته می شود در حالی که طبق آیین ماه مصوب تشکل ها که مورد تایید شورای عالی اتقلاب فرهنگی است تصریح شده است که هئیت نظارت وظیفه دارد که بر حسن اجرا انتخابات نظارت داشته باشد در حالی که در دانشگاه ما (سمنان) هیئت نظارت یک مصوبه غیر قانونی را تصویب کرده و چگونگی بر گزاری انتخابات را مشخص کرده است که باید به صورت الکترونیکی برگزار شود. ما شکایت خود را نسبت به این موضوع به دانشگاه ارجاع دادیم اما دانشگاه قبول نکرد. و آن را به وزارت علوم هم بردیم و خودتان هم در آن جلسه حضور داشتید و حق را به دانشگاه دادید در حالی که تقریبا کاری غیر قانونی است.

معاون فرهنگی وزارت علوم در پاسخ به صحبت این دانشجو گفت: ما چند اصل مسلم داریم یکی از آن ها این است که  انتخابات باید طبق قانون برگزار شود و این هم تاکید ماست و هم شما. دوم اینکه تشکل ها و قالب آن را ما مثبت می بینیم وبارها گفته ایم که هدف ما جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت هاست و از این طریق دانشجویان رشد می کنند و این جز فعالیت اصلی دانشجویی است چون سبب رشد و شکوفایی استعدادهای دانشجو ودانشگاه میشود و سوم اینکه طبق قانون مرجع مشخص است که هیئت نظارت بر تشکل ها مرکب هست از رئیس دانشگاه ها ومسئول نهاد و نماینده ای که از طرف وزارت علوم مشخص میشود و دلیلش هم مشخص هست و ما و هیئت نظارت بررسی  و سیاست گزاری می کنیم و در نهایت ابلاغ می کنیم اما در اجرا و مصداق یابی خودشون عمل می کنند. الا اینکه ما بدانیم آن ها خلاف قانون عمل کرده اند.

IMG_0461

آیا همه تشکل های دانشجویی را یکسان می دانید یعنی تمایزی بین تشکل های انقلابی  عین واژه ای که رهبر انقلاب بکار بردن ودیگر تشکل ها نمی بینید؟ چرا در بعضی از دانشگاه ها تبعیض وجود دارد بعضا دیده میشود که بدون احترام به تشکل ها وعقاید اقدام به لغو برنامه ها می شود که یک نمونه را در سوال قبل پرسیدیم.

عرض کردم لغو برنامه ها نباید اتفاق بیافتد مگر در مواردی که هماهنگی لازم انجام نشده است معمولا با تشکل هایی که تجربه دارند ما کمتر این مشکل را داشتیم البته اگر مشکلاتی هم بوده شما خودتان باید نقد سازنده کنید تا به هم کمک شود.

 

وی افزود: من دیده ام که اکثرا روند گفتگوها ونقادی های شما روز به روز بهتر وسازنده تر ومنظقی تر شده است که همین روند هم باید ادامه پیدا کند.

ما یک مجموعه ای از تشکل های انقلابی داریم که بایستی از آنها حمایت شود. طبق فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: انقلابی بودن شاخصه هایی دارد که در انقلاب اسلامی، انقلابی گری را در چارچوب دین واخلاق معرفی می کنیم ویکی از شاخصه های انقلابی بودن قانونمندی است که جریان چپ انقلابی بودن را با قانونمندی سازگار نمی داند در حالی که شما را تشکل انقلابی می دانیم و از شما در چارچوب ضوابط وقانونی حمایت می کنیم. تشکل های مختلفی که وجود دارند ممکن است در طیف انقلابی بودن با هم تفاوت داشته باشد.

وی گفت به شما و خودم توصیه نمی کنم که نماد انقلابی یا غیرانقلابی بودن  به تشکلی بزنیم ودر تضمین حرف خود روی فرمایش رهبری پیرامون موضوعیت نداشتن اصولگرا، اصلاح طلب، چپ و راست آورد و در ادامه گفت: یک تشکل  می تواند اصولگرا یا اطلاح طلب باشد.

IMG_0467

هاشمی همچنین افزود: انقلابی نامیدن تشکل منتسب به یک جریان سیاسی را قبول نداریم. تشکل انقلابی یعنی تشکلی که طبق ضوابط و قوانین و شاخصه هایی که رهبر معظم انقلاب فرمودند تشکیل شده و در حال فعالیت است.

وی همچنین در مورد حمایت از تشکل ها تشریح کرد از تشکل هایی که در چارچوب معرفی شده نباشند حمایت نمی شوند از طرفی دارا بودن شاخصه های بیان شده با حمایت ما نسبتت مستقیم دارد.

وی با اظهار خوشحالی خود از تنوع موجود در تشکل ها یکی از راه های هم افزایی بین آن ها را نقد متقابل دانست و ادامه داد همیشه به همکاران مان توصیه کردیم که در برخورد با دانشجویان عضو تشکل ها تعاملات سازنده داشته باشند.

 

یکی دیگر از دانشجویان از معاون فرهنگی واجتماعی وزیر علوم خواست تا ارزیابی خود را پیرامون مباحث فرهنگی دانشگاه ها بگوید.
ما از فرهنگ غنی برخورداریم فرهنگ ما فرهنگ اسلامی- دینی است وهمه ما باید دغدغه رشد واصلاح عوارض ناشی از آسیب های آن را داشته باشیم چرا که همه ما مسئولیت داریم و مسئولیت شمای دانشجو مطالبه است. تحولات اجتماعی ما باعث رشد آسیب ها شده است مثلا رشد دانشگاه ها است.

بعد از انقلاب حضور دانشجویان در دانشگاه چهل برابر شد و این امر باعث شد دانشگاه ها پویاتر و رشد بالاتر و همچنین تنوع فکری-فرهنگی بیشتری داشته باشند که امر آسیب هایی را هم در بر دارد.

ما در مورد وضعیت آسیب های اجتماعی دغدغه عمومی داریم اما باید بگویم نسبت این آسیب ها در جامعه دانشگاهی کمتر از جامعه عمومی است. از نگاه ما مهم ترین راه مقابله با این آسیب ها افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت هاست چرا که این فعالیت ها باعث کاهش به دام افتادن در فعالیت های مختلف می شود.

IMG_0534

وی ثمرات فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها را اینگونه تشریح کرد، با انجام این فعالیت ها عوارض فرهنگی در جامعه کمتر می شود و همچنین افزایش آگاهی ها و شفافیت اجتماعی و همچنین گفتگوی سازنده و نقادانه  یکی از راه ها دیگر کاهش آسیب اجتماعی است. و یکی دیگر از راه های کاهش این آسیب ها افزایش امید در جامعه است. در حوزه ی فعالیت دینی ما یک بحثی را سال پیش شروع کردیم تحت عنوان نهضت رضوی که این حرکت باعث شد متوجه شویم  ظرفیت بالایی در در دانشگاه ها وجود دارد.

دانشجویان سوال کردند مواردی را که خواهان هستید بشنوید از چه راه ارتباطی می توانیم به گوش شما برسانیم.

وی در پاسخ به این پرسش گفت: ما دفتری بر حسب مکانیزم اداری داریم که می توانید با آن مکاتبه کنید و همچنین با مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم آقای ایرجی که حوزه فعالیت تشکل ها در اداره ایشان ساماندهی می شود می توانید مکاتبه داشته باشید یا از طریق فکس مظالب را برای ما بفرستید.