حسن روحانی روز شنبه در دیدار با اعضای شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ضمن تبریک سالروز حساب ۱۰۰ حضرت امام(ره) و شروع فعالیت این بنیاد افزود: بنیاد مسکن در طول تاریخ فعالیتش موفقیت های خوبی در زمینه بازسازی، بهسازی و ساماندهی مسکن های روستایی و طرح های هادی داشته است.

 

رییس جمهور با اشاره به اینکه شاید با صرفه ترین کار در گذشته این بود که به بافت فرسوده توجه بیشتر می شد گفت: تامین مسکن در داخل شهر یا اطرف آن با مسکن مهر در بیابان فرق دارد.
وی ادامه داد: دولت یازدهم در زمینه مسکن چند برنامه دارد که از جمله آنها صندوق پس انداز جوانان است تا با پس انداز آنان در کنار کمک هایی که بانک مسکن از طریق تسهیلات در اختیارشان قرار می دهد بتوانند صاحب مسکن شوند.

 

رییس دولت یازدهم اظهار داشت: وقتی در تاریخ می بینم یکی از نهادهایی که در ماه های آغازین پس از پیروزی انقلاب حضرت امام دستور تشکیل آن را دادند، بنیاد مسکن بود ، این نشانگر نیاز جامعه به مسکن و اهمیت آن در زندگی مردم است.

 

روحانی گفت: حتی در دستور امام(ره) برای افتتاح حساب ۱۰۰ قبل از تشکیل جهاد سازندگی و بسیاری از نهادهای انقلابی دیگر بوده است و در حکم امام(ره) هم روشن بود که امام(ره) از این که بخش‌های کم‌درآمد جامعه مسکن مناسب در اختیار ندارند، کاملا در رنج هستند و از همان فرمان برمی‌آید که اراده ایشان بر این بوده که در زمانی کوتاه افراد به شدت نیازمند را برای تامین مسکن یاری کنیم.

 

وی افزود: البته امام(ره) می‌خواست دولت در تامین زمین و از طرفی ثروتمندان جامعه در تامین مساله مالی و از سویی دیگر بنیاد مستضعفان در کنار یکدیگر قرار بگیرند و مساله مسکن را تا حد زیادی حل کنند.

 

رییس‌جمهور گفت: مسکن همانند امنیت، سلامت و آموزش می‌ماند و جزو نیازهای فراگیر در جامعه است و در فرهنگ ایرانی مسکن در کنار این که محلی برای زندگی بوده به‌عنوان پس‌انداز اصلی خانوار مطرح بوده است و یکی از مسائلی است که افراد از جوانی برای تامین آن تلاش می‌کنند.

 

روحانی گفت: مسکن تنها به‌عنوان محل خوابگاه نیست و به تعبیر قرآنی که بیت و خانه باید محل آرامش و سکون و سکونت باشد، مدنظر قرار دارد.

 

وی اضافه کرد: برخی از افراد جامعه اکثر عمر خود را در محیط خانه می‌گذرانند از جمله خانم‌های خانه‌دار و یا افرادی که شغل آنها در درون خانه است، بنابراین مسکن تنها محل استراحت نیست بلکه محل عبادت و اشتغال مردم نیز می‌باشد.

 

رییس جمهور خاطرنشان کرد: تربیت هم از مسکن شروع می‌شود و آغاز تربیت فرزندان جامعه است. پس مسکن مکانی جمعی است برای یک مسلمان، و یک مکان مقدس است چرا که در آن عبادت، تعلیم و تربیت و محبت والدین به فرزندان و فرزندان به والدین شکل می‌گیرد.

 

روحانی گفت: برغم این که جهان خلقت همه عرصه وجودی خداوند است ولی بیتی را به نام خانه خدا در نظر گرفته است تا محل عظمت و عبادت مسلمانان و مردم باشد، پس خانه‌سازی و ساخت مسکن اقتدا به راه ابراهیمی است.

 

رییس‌جمهور گفت: مسکن جزو نیازهای اولیه مردم است و حضرت امام(ره) بر آن تاکید داشتند و امروز نیز مقام معظم رهبری به این مساله تاکید دارد منتها در سال‌های اخیر کلیت مسکن با فراز و فرودی مواجه شد و ۳۰ تا ۳۵ درصد سرمایه گذاری مسکن که می‌بایست همیشه در بخش مسکن صرف شود، در اواخر دهه ۸۰ به دو برابر رسید و بیش از ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری در مسکن صورت گرفت که بخش بزرگی به خانه‌های مجلل و مراکز تجاری اختصاص یافت.

 

وی ادامه داد: از طرفی تورم افزایش یافت و سود پس‌انداز نیز به صورت دستوری کاهش یافته بود و از سوی دیگر سرمایه‌گذاری برای تولید به دلیل واردات بی‌رویه با مشکل مواجه گردیده بود.

 

وی با اشاره به این که سود بانکی باید متناسب با تورم باشد، اظهار داشت: در آن زمان یکی از راه‌هایی که مردم پیدا کرده بودند و برایشان قابل اعتماد بود تا پول خود را پس‌انداز کنند، بخش مسکن بود و به همین جهت سرمایه عظیمی به سمت مسکن حرکت کرد و قیمت مسکن به طور مداوم در حال افزایش بود و از سوی دیگر متقاضیان قدرت خرید نداشتند، بنابراین در سال ۹۱ و اوایل ۹۲ با شروع رکود و افزایش مسکن مواجه شدیم.

 

رییس‌جمهور گفت: در دولت یازدهم تلاش شد تا تورم مهار شود برغم این که دولت گذشته برای جبران شکاف مسیری را انتخاب کرد که خطرناک بود و آن استفاده از پول بانک مرکزی برای ساخت مسکن بود که ریسک بسیار بزرگی به حساب می‌آید و به تعبیر من پول بانک مرکزی صرفا باید در شرایط اضطرار و آن هم در حد محدود که از خطر نجات پیدا کنیم، مورد استفاده قرار گیرد.

 

روحانی گفت: متاسفانه در آن دوران پول بانک مرکزی وارد مسکن شد که عامل بزرگ تورم گردید و این کار به نوعی برداشت از جیب مردان است چرا که عامل اصلی تورم کسری بودجه می‌باشد.

 

روحانی افزود: ما برای کنترل تورم از آغاز دولت یازدهم مهم‌ترین راه را مساله پایه پولی و عدم بهره‌برداری از پول بانک مرکزی در روزهای سخت قرار دادیم اگرچه بانک مسکن معضلی شد پیش پای دولت یازدهم ولی چون دولت قبل تعهداتی را به مردم ایجاد کرده بود، دولت یازدهم باید آن را به دوش می‌کشید.

 

وی تصریح کرد: مگر مسکن مهر قرار بود به صورت ساختمان دارای دیوار و سقف باشد؟ نیازمندی‌های طرح مسکن چطور تامین می‌شود؟ پلیس، بهداشت، آموزش، آب، برق و گاز هیچ‌یک از اینها در نظر گرفته شده بود؟ پس برای حل مسکن باید راه صحیح را انتخاب کنیم.

 

رییس جمهور گفت: بنیاد مسکن و اساس آن برای روستاها و شرایط خاص غیرقابل پیش‌بینی و برای افرادی که شرایط درآمدی آنها به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد روزی صاحب مسکن شوند، در نظر گرفته شده است و شاید در بسیاری از موارد درآمد فرد به گونه‌ای نیست که بتواند پس‌انداز مکفی برای امر مهم مسکن داشته باشد که دولت و بانک باید به کمک چنین افرادی بیایند و در کنار خیرین به بخش مسکن بپردازند.

 

روحانی گفت: البته ما در زمینه مسکن در کشور، بخش خصوصی توانمندی که باری را به دوش بگیرد، زیاد نداریم و این مهم در بسیاری از کشورها توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. ضمن این که نیازمند تحقیقات مفصل در زمینه حفظ انرژی و کاهش انرژی و بهره‌برداری از فضا در موضوع مسکن هستیم.