محمدعلی طالبی، در جلسه ستاد انتخابات استان یزد در تالار اندیشه استانداری اظهار داشت: شرایط خوبی برای مسائل پشتیبانی انتخابات و تعامل شایسته‌ای با دستگاه‌ها،‌ ستادها و هیئت‌های برگزار کننده انتخابات در استان یزد وجود دارد.

وی بیان کرد: تا امروز همکاری بسیار خوبی بین همه مناطق استان برای برگزاری باشکوه انتخابات وجود داشته و به واسطه برخورداری استان یزد از نیروهای باتجربه، همه برنامه‌های انتخابات طبق زمان‌بندی‌های انجام شده به طور مرتب پیش رفته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در ستاد انتخابات و هیئت اجرایی خاطرنشان کرد: حاصل این جلسات، تدارک و پیش‌بینی ایجاد ۷۱۹ شعبه اخذ رای بود که ۱۶۱ شعبه به صورت سیار و بقیه به صورت ثابت، آرا مردم را در روز انتخابات جمع‌آوری خواهند کرد.

طالبی یادآور شد: در زمینه آموزش نیز توان مضاعفی برای آموزش اختصاص دادیم و اعضای ستاد، فرمانداران، بخشداران و … دوره‌های آموزشی ویژه‌ای را در این مدت گذرانده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار افراد تایید صلاحیت شده در استان یزد اظهار داشت: در استان یزد در مجموع ۱۰۲ نفر تایید صلاحیت شدند که تا این لحظه با انصراف عده‌ای از کاندیداها در حوزه‌های مختلف، آمار نامزدهای انتخابات دهمین دوره انتخابات مجلس به ۷۵ نفر رسیده است.

طالبی ادامه داد: در اردکان با انصراف سه نفر، آمار اکنون به پنج نفر رسیده، در تفت با انصراف چهار نفر آمار فعلی به ۱۵ نفر رسیده در مهریز با انصراف ۹ نفر، آمار فعلی کاندیداهای این حوزه به ۱۹ نفر رسیده و در یزد با انصراف پنج نفر، آمار نامزدها به ۳۶ نفر رسیده است.

رئیس ستاد انتخابات استان یزد در مورد مجلس خبرگان رهبری نیز اظهار داشت: در استان یزد در مجموع سه نفر از ۱۱ نفر ثبت‌نام شده، تایید صلاحیت شدند که با انصراف یک از این حوزه، هم‌اکنون دو نفر شامل آیت‌الله ابوالقاسم وافی یزدی و حجت‌الاسلام محمودرضا محصل همدانی با یکدیگر برای یک کرسی در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری رقابت می‌کنند.

وی همچنین به تشریح آمار و جزئیات افراد واجد شرایط شرکت در انتخابات استان یزد خبر داد و بیان کرد: در حوزه انتخابیه اردکان ۵۲ هزار و ۱۲۵ نفر، در حوزه انتخابیه تفت ۸۶ هزار و ۴۱۷ نفر، در حوزه انتخابیه مهریز ۱۲۱ هزار و ۲۹۳ نفر و در حوزه انتخابیه یزد ۴۰۵ هزار و ۶۸ نفر و در مجموع در سطح استان، ۶۵۵ هزار و ۵۰۴ نفر، واحد شرایط شرکت در انتخابات هستند.

طالبی در مورد دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات نیز خاطرنشان کرد: در استان یزد ۱۵ هزار نفر به صورت مستقیم و ۵ هزار نفر به طور غیرمستقیم کار برگزاری انتخابات در استان یزد را بر عهده دارند.

وی با اشاره به رفع برخی مشکلات انتخابات نظیر تفاوت حوزه‌های انتخابیه عنوان کرد: در انتخابات مجلس، ندوشن جزو حوزه انتخابیه یزد و اشکذر بود اما در انتخابات خبرگان، ندوشن جزو شهرستان میبد بود که مشکل این تفاوت حل شد.

طالبی بر لزوم پرهیز از انتخابات غیرقانونی که ممکن است هر چند کوچک باشد اما سلامت انتخابات زیر سئوال ببرد، تاکید کرد و افزود: نوع رقابت در برخی حوزه‌های انتخابیه به گونه‌ای است که آرا تفاوت زیادی ندارند و باطل شدن یک صندوق می‌تواند در نتیجه گزارش اثرگذار باشد.