مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که بطور مستقیم و با رای مردم انتخاب می‌شوند تشکیل می‌شود و مردم یزد از اولین دوره مجلس شورای اسلامی تاکنون ۶ نفر را به عنوان نمایندگان خود راهی مجلس کرده‌اند.

مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که بطور مستقیم و با رای مردم انتخاب می‌شوند تشکیل می‌شود . انتخابات این مجلس منطقه‌ای و بر اساس حوزه‌های جغرافیایی انجام می‌گیرد و احراز نمایندگی بر اساس اکثریت نسبی است.

دوره نمایندگی در این مجلس چهار سال است که انتخابات هر دوره باید پیش از پایان دوره قبل برگزار شود، به طوری که کشور در هیچ زمان بدون مجلس نباشد.

اولین دوره مجلس شورای اسلامی در ۷ خرداد سال ۱۳۵۹ با پیام رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) آغاز به کار کرد و هم اکنون این مجلس  در نهمین دوره خود به سر می برد و تا کنون ۹ دوره انتخابات مجلس برگزار شده است .

مردم یزد نیز مانند دیگر مناطق کشور در این ۹ دوره انتخابات مجلس شرکت کرده اند و از اولین دوره مجلس شورای اسلامی تاکنون ۶ نفر را به عنوان نمایندگان خود راهی مجلس کرده‌اند.

شهید دکتر سیدرضا پاک‌نژاد متولد سال ۱۳۰۳ اولین نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی بود که در تیرماه ۱۳۶۰ توسط منافقان به شهادت رسید.

دومین نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی حجت الاسلام سید جلیل صدر طباطبایی بود که در سال ۱۳۶۳ با ۵۳ درصد آرا به مجلس راه یافت.

حجت الاسلام سید محمدرضوی یزدی سومین نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی بود که مردم یزد در ششمین دوره مجلس نیز او را به عنوان نماینده خود انتخاب کردند.

نمایندگی مردم یزد در دوره های چهارم ، پنجم و هفتم مجلس شورای اسلامی را  دکتر سید عباس پاکنژاد به عهده داشت و  علی اکبر اولیا نیز نماینده مردم یزد و صدوق در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی بود که در سال ۱۳۸۷ با ۵۷درصد آرا به مجلس راه یافت.

مجلس شورای اسلامی هم اکنون در نهمین دوره خود به سر می برد و دکتر محمد صالح جوکار به عنوان نماینده این دوره مردم یزد و اشکذر در مجلس حضور دارد.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۷ اسفندماه امسال در سرتاسر ایران اسلامی برگزار خواهد شد و مردم یزد و اشکذر نیز در این دوره با حضور در پای صندوق‌های رأی نماینده منتخب خود را راهی مجلس خواهند کرد.

نماینده%20یزدگان1 نمایندگان%20یزد%202