علی رفیع زاده در این مناظره در مورد سیاست داخلی دولت گفت: دولت یازدهم زمانی که بر سرکار آمد با مشکلات اقتصادی، سیاسی جامانده از دولت سابق روبرو شد. همچنین در عرصه سیاست خارجی هم تحریم‌های متعددی را از سوی غرب شاهد بودیم. کشور در حوزه اقتصادی هم با تورم و بیکاری و رکود مواجه بود که همه این موارد برای ما خوشایند نبود.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس با اشاره وضعیت مردم و دانشجویان در دولت گذشته افزود: برخی مشکلات بعد از ماجرای ۸۸ تشدید شد. در دولت فضای امنیتی ایجاد شد و آزادی بیانی وجود نداشت و در این شرایط روحانی با شعار آزادی بیان سرکار آمد.

وی تصریح کرد: آنچه بیش از همه باعث حمایت جامعه نخبگانی از روحانی شد برنامه و شعارهایی بود که برای حل مسائل اقتصادی و سیاسی داده شد.

این فعال دانشجویی ادامه داد: روحانی وعده‌هایی درزمینه رفع فضای امنیتی، حل برخی از پرونده‌های خاص در کشور، ایجاد فضای تکثر آراء و به‌کارگیری نیروهای جوان داد که این شعار‌ها منجر شد قشر نخبه کشور از وی حمایت کنند.

وی افزود: یکی از مواردی که باعث شد روحانی در انتخابات سال ۹۲ پیروز شود حمایت شخصیت‌هایی مانند هاشمی و رئیس دولت اصلاحات از وی بود.

رفیع زاده گفت: دوستان اصولگرا همه مشکلات کشور را به فتنه ۸۸ ربط می‌دهند من نه می‌گویم دولت سابق جهنم بوده نه شرایط کنونی را بهشت فرض می‌کنم. گفته من این است که فضای دولت سابق مساعد نبود.

وی افزود: سوء مدیریت دولت سابق یکی دیگر از عللی بود که در سیاست داخلی آن دولت تأثیرگذار بود. دولت سابق افراد کابینه‌اش ازلحاظ تحصیلاتی و تجربه با دولت کنونی قابل قیاس نیست. رئیس‌جمهور سابق چون نمی‌توانست با نیروهای مجرب انقلاب کار کند چهره‌های جوان را وارد کابینه کرد اما متأسفانه این افراد صرفاً جوان بودند و تجربه نداشتند.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: احمدی‌نژاد حتی به زیردستان خود هم آزادی عمل نمی‌داد، خودش را کارشناس همه مسائل می‌دید و همه تصمیم‌ها را خودش می‌گرفت.

دبیر هیئت مؤسس انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس گفت: دولت کنونی سرمنشأ و هدف خود را حل‌وفصل مسائل خارجی قرار داده است. این دولت معتقد است تا زمانی که مشکلاتمان با خارج از ایران رفع نشود در بحث اقتصادی گشایش ایجاد نمی‌شود. در شرایط تحریم درست است که باید نگاهمان به داخل باشد ولی بدون حل مناقشاتمان با دیگر کشورهای غربی از بین بردن مشکلات میسر نیست.

وی ادامه داد: تنها کاری که دولت می‌توانست در این شرایط در بحث اقتصادی انجام دهد کنترل تورم بود و اینکه بتواند رکود را از بین ببرد. البته رکود در دولت قبلی ایجادشده بود و رفع رکود و تورم، سخت و زمان‌بر است و امکان آن نیست که در طی دو سال هم بتوان تورم را از میان برداشت و هم از رکود خارج شد.

رفیع زاده گفت: قطعاً ایده آل‌های من و امثال من درباره ایجاد آزادی بیان در دولت تدبیر و امید کامل برآورده نشده و من این ادعا را ندارم که در حدود این دو سال آزادی بیان به‌طور کامل وجود داشته است اما نسبت به سال‌های قبل تغییرات زیادی ایجادشده است.

وی افزود: اگر انصاف را مدنظر قرار دهیم قاعدتاً باید به این نتیجه برسیم که آزادی بیان امروز حداقل بد‌تر از دولت قبل نیست. متأسفانه برداشت از آزادی این است که ما باشیم هر آنچه می‌خواهیم بگوییم و انجام دهیم و محدودیتی نباشد.

رفیع زاده تصریح کرد: یکه‌تازی در میدان بی‌رقیب، آزادی بیان نیست. دولت توانست تا حدودی به آنچه گفته بود جامه عمل بپوشاند چنانچه در دانشگاه، دولت به هر طریق افرادی را بر سرکار نشاند که به گفتمان دولت باور قلبی داشته و تغییرات مثبتی را در دانشگاه ایجاد کرده‌اند و فضای آزادی بیانی که وجود نداشت دوباره به دانشگاه‌ها بازگشت.

رفیع زاده گفت: در دو سال اخیر تشکل‌های زیادی تشکیل‌شده است. تشکل دولت ساخته، لغتی است که در آن شیطنت وجود دارد. دولت گذشته همه تشکل‌های منتقد را بست و دولت جدید درزمینهٔ تشکل‌ها قانون را رعایت می‌کند.

دبیر هیئت مؤسس انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: برای جناح مقابل و منتقدین دولت فضای باز سیاسی وجود دارد، شدید‌ترین انتقادات، تخریب‌ها، توهین‌ها، تحصن‌ها، تجمع‌ها انجام می‌شود و اگر به هشت سال قبل برگردید یک درصد از این فضا هم برای منتقدین دولت سابق وجود نداشت.

وی تأکید کرد: واقعاً چند بار منتقدین سیاست هسته‌ای احمدی‌نژاد و جلیلی توانستند اعتراض خود را نشان دهند و تحصن و تجمع کنند. تا دو سال قبل این منتقدان دولت کنونی یکه‌تاز بودند ولی الان فضا تغییر کرده است.

رفیع زاده در خصوص تحریم نمایشگاه مطبوعات توسط منتقدین دولت گفت: اگر قرار بر تحریم بود رسانه‌های حامی دولت باید از سال ۸۴ تا ۹۲ نمایشگاه مطبوعات را تحریم می‌کردند. در این دو سال گذشته خبرگزاری فارس، روزنامه کیهان هر نوع مطلبی را که دوست داشت علیه دولت نوشتند. واقعاً دیگر چه مطلبی بود که این خبرگزاری‌ها نتوانستند منتشر کنند.

وی گفت: قطعاً ادبیات نادرست درخور شایسته و مورد تأیید و جای دفاع ندارد اما به نظرم برخورد تند روحانی با افراد مخالف و منتقد ‌‌نهایت برخورد و اعتراض به رفتارهای منتقدین بوده درحالی‌که در دولت قبلی برخورد تند بود توقیف و فیلتر هم وجود داشت ولی این دولت فقط به برخورد تند اکتفا کرد.

این فعال دانشجویی در خصوص فاجعه منا گفت: این فاجعه در کشور عربستان در سطح وسیع اتفاق افتاد و به‌عمد یا سهو دولت عربستان تلفات و خسارات سنگینی را به بار آورد. عربستان نه‌تنها سعی در جبران فاجعه منا نمی‌کند بلکه به دنبال ایجاد تنش نیز است درصورتی‌که جنازه برخی از حجاج کشورهای دیگر در عربستان بدون اجازه آن‌ها دفن شد ایران برخورد قاطع‌تری داشت.

دبیر هیئت مؤسس انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس گفت: غیر دمکرات و غیر مشروع بودن دولت عربستان و عصبانیت آن‌ها از تغییرات سیاست خارجی ایران باعث شده است که عربستان خودش را متضرر ببیند و می‌خواهد انتقام بگیرد.

رفیع زاده ادامه داد:  من رفتار دیپلماسی ایران را از سخنان مقام معظم رهبری تا رویکرد روحانی و ظریف همه را در یک واحد می‌دانم و این رفتار‌ها به‌نوعی مکمل هم هستند و همه این رفتار واحد باعث تغییر رویکرد عربستان در مسئله منا شد.

وی گفت: تشکل‌های دانشگاهی که می‌خواهند در کشور فعالیت کنند باید خط قرمز‌ها را رعایت کنند و نمی‌شود گروهی در داخل دانشگاه فعالیت کنند و علیه قانون کار کنند.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: در قانون جمهوریت، اسلامیت، آزادی بیان و رهبری نظام وجود دارد و هم قانون اساسی هم نظام جمهوری اسلامی پتانسیل آزادی بیان دارد و نظام ما پتانسیل انتقادپذیری را نیز دارد قانون محور عمل است ولی درعین‌حال باید به دانشجو نیز اجازه فعالیت داد.

وی تصریح کرد: ما خود شاهد آن بودیم که در دانشگاه‌های مختلف افرادی با مأموریتی از بالا‌‌ همان انجمن اسلامی را دوباره برپا کردند درحالی‌که تعدادشان انگشت‌شمار بود و این اعضا با بسیج نیز مشترک بودند. حالا که تشکلی شکل‌گرفته که تعداد زیادی از دانشجویان اعضای آن هستند به آن دولت ساخته می‌گویند.

وی خاطرنشان کرد: درگذشته اکثریت دانشجویان تشکلی برای آزادی بیان نداشتند و نمی‌توانستند نظرات خود را بیان کنند و ما باید از وجود این تشکل‌ها که جدیداً شکل‌گرفته استقبال کنیم چراکه باعث افزایش فهم و شعور در دانشگاه می‌شود.

رفیع زاده ادامه داد: برخی از مسئولین دولتی با دولت هم سو نیستند. این افراد به برنامه‌های دولت اعتقادی نداشته و برای مثال می‌توان به فرمانداری و استانداری‌هایی اشاره کرد که خیلی وقت است بر سرکار آمده‌اند ولی تغییری در رویه آن‌ها ایجاد نشده. احتمال می‌رود که با برداشته شدن این سد و مانع احتمالی یعنی انتخابات، فضا برای تغییرات باز‌تر شود.

وی با اشاره به موضوع بورسیه‌ها افزود: طبق گفته داوری یکی از مسئولین پیشین ما ۳ هزار نفر از فرزندان انقلاب را برای ذخیره آینده انتخاب کرده‌ایم. دولت باید رویه محکمی را پیرامون بورسیه‌ها انجام دهد.

وی در پایان گفت: در انتخابات پیش رو جنبش‌های دانشجویی باید مجری نهاد‌ها و احزاب سیاسی نباشند. عنصر اصلی جنبش‌های دانشجویی استقلال است این استقلال باید با تأسی از هرگونه جریان‌های بیرونی و درونی باشد. امیدواریم در انتخابات با ایجاد فضای آزاد و تضارب آرا زمینه‌ای را برای آینده روشن داشته باشیم.