جغرافیای یمن

یمن کشوری است در جنوب غربی آسیا و درجنوب شبه جزیره ی عربستان واقع در خاورمیانه که پایتخت آن صنعا می باشد جمعیت یمن حدود ۲۳ میلیون نفر و زبان رسمی آن عربی است.یمن دارای دو ساحل مهم است ساحل غربی در کرانه ی دریای سرخ و ساحل جنوبی در کرانه ی دریای عرب و دارای بیش از ۲۰۰ جزیره  است که مهم ترین جزیره ی آن سقطره در دریای عرب می باشد.بیش از ۴۰درصد جمعیت یمن شیعه هستند و بیشتر شیعه های یمن از شاخه ی زیدی هستند. اقلیت قابل توجهی شیعه ی دوازده امامی و شیعه ی اسماعیلی هستند. شیعه های زیدی عمدتا در شمال و شمال غرب زندگی میکنند.

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

تاریخچه ی اسلام در یمن

تاریخ حضور اسلام در یمن به زمانی باز می گردد که حضرت علی علیه السلام به عنوان دعوت کننده ی مردم یمن به اسلام از سوی پیامبر صلی الله به این کشور فرستاده  شد.علوی بودن اسلام مردم در یمن، پذیرش سلب و روان و بدون درگیری اسلام در آن مقطع توسط مردم یمن و استقبالی که از امام علی علیه السلام کردند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یمنی ها مردم سلحشور شبه جزیره ی عربستان بوده و هستند و برخلاف منطقه یمنی ها خیلی شجاع و باروحیه ی بالا هستند ولذا لشکریان اسلام و کوفه که مرکز لشکریان اسلام بود اکثرا از قبایل یمنی شکل گرفته بود.

ایران و یمن

در مقاطعی شیعه از یمن به ایران آمد مثلا تشیع شهر قم که از مراکز قدیمی و کهن شیعه در ایران است مدیون یمنی ها است، یمنی ها بودند که از کوفه به قم آمدند و قمی ها را در مقابل هجوم دیلمی ها یاری کردند و بعد در همانجا ساکن شدند و شهر قم پایگاه شیعه شد.

قبل از اسلام یمن جزیی از امپراتور ساسانی بوده  است و ایران در آنجا حضور سیاسی وحکومتی داشته و یمن یکی از ایالت های ایران بوده است و در آن زمان ایرانیان به آنجا رفته بودند و در همانجا ساکن شده بودند و در حال حاضر خیلی از یمنی ها از نژاد ایرانی هستند و علت این که ایرانیان و یمنی ها خیلی آسان و بدون جنگ اسلام شیعی آورده اند نیز همین است.

بدون مبالغه باید بگوییم که پیروزی انقلاب اسلامی ایران یک روح جدیدی به صورت جدی در شیعیان یمن دمید چون شیعیان احساس می کردند که ایدئولوژی آنان در ایران در حال پیاده شدن است و آنها تصورشان از تشیع همین است تصورشان مبارزه است!!شیعیان یمن دیده اند که یکی از فرزندان حضرت زهرا سلام الله علیها رهبری جمهوری اسلامی ایران را بعهده گرفته است و همه ی شرایطی که آنها می خواهند را دارد به جز اینکه از لحاظ مذهبی یک اختلاف نظر جزی باهم دارند و آن این است که امام خمینی ره خود را نایب یک امام غایب میدانند ولی زیدی های یمن می گویند تواضع نکنید شما هم امام هستید چون در تفکر زیدی ها امامت چیزی بیشتر از این نبوده و نیست.

تاثیر پذیری یمنی ها از انقلاب ایران

با انقلاب ایران شیعیان یمن نشاط جدیدی پیدا کردند و گفتند چرا از امام خمین ره الگو نگیریم و حرکت نکنیم، ولی به خاطر شرایط جنگ تحمیلی و این که دولت یمنبه نوعی طرف عراق و صدام را گرفته بود و زیدیان در فشار جدی بودند و نمی توانستند احساساتشان را برطرف کنند و یک فاصله ای میان شیعیان یمن و ایران ایجاد شد.

یمن بین سالهای ۱۹۶۲-۱۹۹۰ به دو کشور جمهوری عربی یمن و جمهوری دموکراتیک یمن تجزیه شد که در سال ۱۹۹۰ باهم متحد شدند، این کشور از سال ۲۰۱۱ گرفتار یک بحران سیاسی شده و در این سالها اعتراضات خیابانی علیه حکومت علی عبدالله صالح که در عمل به رئیس جمهور مادام العمر تبدیل شده بود منجر به برکناری او از قدرت شد، در فوریه ۲۰۱۲ منصور هادی در یک انتخابات تک نفره به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد اما اختلافات سیاسی ادامه یافته و دو گروه انصارالله و القاعده وارد درگیری با حکومت مرکزی و یکدیگر شدند، انصارالله در سال ۲۰۱۴ صنعا را تصرف کرده و تشکیل حکومت وحدت ملی را اعلام کردند، منصور هادی و دولت او در ژانویه ۲۰۱۵ استعفای خود را اعلام کردند اما در فوریه منصور هادی استعفای خود را پس گرفته و عدن را به عنوان پایتخت موقت اعلام کرد.

اوضاع فعلی یمن

در مارس ۲۰۱۵ ائتلافی از کشور های منطقه به رهبری عربستان سعودی حملات هوایی را علیه انصارالله و در حمایت از دولت منصور هادی به نام طوفان قاطعیت آغاز کردند.

رویداد ها و تحولات اخیر یمن با وجود گستردگی و آثار و پیامد­­های فراوانی که بر جغرافیای سیاسی- استراتژیک منطقه دارد هنوز برای بسیاری از مردم ناشناخته مانده  است و میزان اخبار و اطلاعاتی که از این قیام مردمی در رسانه های ما و دنیا منعکس می شود به هیچ وجه متناسب با گستره و ژرفای آن نیست.

پس از تحولات یمن در سال ۲۰۱۲ قدرت حکومت مرکزی تا حد زیادی از دست رفته و بیشتر نقاط کشور خارج از کنترل آنان هستند، حوثی ها (انصارالله) که یک گروه شیعه ی زیدی هستند و مرکز آنها در ولایت صعده  در شمال کشور است قوی ترین این گروه ها هستند که تا مارس ۲۰۱۵ صنعا پایتخت و بزرگترین شهر کشور را در کنترل خود دارند.

آینده ی سیاسی یمن

افکار عمومی منطقه و دنیا تا حالا فکر کرده اند که علت فشار های گسترده ی غرب به سرکردگی آمریکا و اسرائیل بر یمن چیست؟؟؟ از آغار مبارزات خیابانی یمنی ها در چند سال گذشته تا حالا فشار های کشور های منطقه و غرب بر یمن چند برابر شده، این حساسیت ا و فشار ها بر شیعیان یمن ما را به یاد فشار های گسترده ی منطقه و غرب بر ایران اسلامی می اندازد، از قبل انقلاب اسلامی تا الآن جنگ ما و یمنی ها باغرب بد.ن شک بر سر منابع خام و غیره نیست جنگ ما شیعیان با غرب جنگ ایدئولوژیک است، جالب اینکه یکی از نشانه های ظهور امام زمان عجل الله انقلاب یمن در سال ظهور است و خزوج سید یمانی از یمن که یکی از سرداران بزرگ سپاه امام زمان می شود، سید یمانی در سال  ظهور و شش ماه قبل از ظهور قیام خواهد کرد که هدایتگر ترین پرچم را دارد که علت فشار منطقه و غرب بر ایران مشخص می شود.

به تازگی بعضی از منابع اسرائیلی اعلام کرده اند که انقلاب یمن مساوی خواهد بود با نابودی اسرائیل، همکاری های نظامی ایران و سید یمانی نیز از نشانه های ظهور است که بیانگر حمایت کامل ایران از شیعیان و انقلاب یمن است. خلا قدرت در عربستان و موقعیت استراتژیک یمن نیز بر این حساسیت افزوده است. فشار آمریکا و اسرائیل بر عربستان برای پایان دادن به انقلاب یمن نیز حاکی از تحولات بزرگ و تاریخی در یمن است.