این برنامه که در سالن منتظر قائم دانشگاه یزد برگزار گردید؛ جمعی از مسئولان استانی نیز شرکت داشتند.

به گزارش خبرنگار انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد؛ در این مناظره آقای عباس سلیمی نمین؛ مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و منتقد دولت و محمد کیانوش راد؛ عضو شورای جبهه مشارکت و نماینده اصلاح طلب اهواز در مجلس ششم، شرکت داشتند.

برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی آغاز گردید. مجری برنامه؛ پس از اعلام زمان های تعیین شده، از آقای سلیمی نمین خواستند که صحبت های خود را شروع کنند.

سلیمی نمین: ضمن تشکر از مسئولان و تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد، به دلیل برگزاری جلسه دو سویه که تصمیم ندارند با بحث های یک سویه فضای خاصی ایجاد کنند ابراز نمودند که امیدوارم که الگویی برای فعالیتهای دانشجویی باشد. آنچه حائز اهمیت است بحث رشد سیاسی ماست اینکه چه جریانی امروز در مسند قدرت اجرایی قرار دارد، اهمیت دارد اما سخن گفتن و انتقادکردن باید منجر به افزایش دانش سیاسی شود.

وی در ادامه افزودند: وقتی بخواهید دولتی را نقد کنید باید زمان مناسب را در اختیار او قرار دهید تا بتواند اندیشه های خود را به اجرا برساند و بعد نقد کنید. البته با شناختی که نسبت به آقای روحانی داریم می توانیم نقد کنیم و به یک بحث منصفانه ای برسیم والّا اینکه آقای روحانی را موفق یا ناموفق ارزیابی کنیم باید چهار سال را بگذرانیم، اگرچه می توانیم نقد را در حوزه ای مثل سیاست خارجی نقد کنیم اما نقد جامع امکان پذیر نیست.

سپس آقای کیانوش راد شروع به صحبت نمودند و بیان داشتند که: درباره دولت، بررسی ما همیشه نسبی است. ما به عنوان دو نفر موضوعی را مورد بحث قرار می دهیم. براساس این شاخصه ها این حرکت خوب است یا بد. ذات انگارانه هم نباید نگاه کرد ولی من معتقدم به میزانی که انسان می تواند از اسفل السافلین به اعلی علیین برسد می تواند از اعلی علیین به اسفل السافلین نیز رود و انسان تحت تأثیر شرایط اجتماعی، بیرونی و… است.

ایشان در ادامه اظهار داشتند که: کار روحانی حرکت در جهت بهبود به لحاظ سیاسی رفتن به سمت جایی که مذاکرات را به جایی برساند که اطمینان به شما می دهم که این توافق خواهد شد حتی اگر توافق هم صورت نگیرد، دولت آقای روحانی کارهای خود را انجام داده که مورد تأیید رهبری و بخش عاقل اصولگرا قرار گرفت.

سلیمی نمین: آقای روحانی نخبه گرا است به معنی برتر از توده ها دانستن، فراتر از قانون پنداشتن، مزایای خاصی برایشان در نظر گرفتن و در مقابل؛ عوام گرایی آقای احمدی نژاد، بی مهری به نخبگان، دو نگاه افراطی و غلط است.

کیانوش راد: نخبه گرایی اگر صرف باشد قطعاً بد است اما توده گرایی از نخبه گرایی بدتر است.

گاهی در کشور قوه قضاییه کاری می کند که در چهارچوب قانونی نمی گنجد مثلاً حصر عزیزانی از یک عده ای. آیا می توان با یک فرد بدون چهارچوب قانونی برخورد کرد؟ آیا می توان برخی از احزاب سیاسی مثل حزب مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را بدون قانون، حکم به تعطیل آن داد؟ مطلق اندیشی را باید کنار گذاشت که راه گفت وگو را می بندد.

به اعتقاد من مسیری که طی می کنیم امر سیاست را پر تنش کرده است. اصول بنیادینی را که مبتنی است بر چند اصل اسلام و قانون اساسی ایران؛ میثاق التزامی همه ماست نه میثاق اعتقادی. قانون اساسی به عنوان قانونی که همه می پذیریم و التزام داریم. اصل بنیادینی که باید بپذیریم حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود است (رأی مردم).

سلیمی نمین: خوشحالم که برادرمان در این حساسیت شریک اند که آقای روحانی نخبه گرایی هستند که نخبه را برتر از توده ها می دانند. “نخبه ها را موجوداتی جدا از توده ها دانستن و مزایایی برایشان در نظر گرفتن”؛ جمله ای که خواندم برای موقعی بود که قرار بود قانون اساسی برای نخبگان کنار گذاشته شود و این که می گویید رأی مردم؛ دارد قانون اساسی را سخیف می کند!

کیانوش راد: چرا می خواهیم با دنیا همه اش با دعوا سخن بگوییم؟ اینکه کسی فکر کند امریکا دلش برای ایران می سوزد دچار فراموشی شده است. وقتی می گوییم ایران؛ تمامیت ارضی ایران چیزی ذیل آن است و آن منفعت ملی ایران است که باید بر هر چیز دیگری اولویت دهیم.

مردم تشخیص بدهند. رأیی که جامعه ایرانی خواهد داد رأیی است که به جامعه دینی و اسلامی خواهند داد. مردم با حافظه تاریخی، نسبت به امریکا حساسیت دارند، مردم احساس کنند سیاستمداری، متمایل به غرب است او را کنار می گذارند. بگذارید مردم نظر بدهند.

در ادامه مجری از آقای سلیمی نمین پرسیدند: نرمش قهرمانانه رهبری را در عملکرد آقای روحانی چگونه می بینید؟

سلیمی نمین: قطعاً نرمش قهرمانانه سیاست کل نظام و دولت روحانی هم در این چهار چوب حرکتش را تنظیم کرده و پیش می برد.

سپس خطاب به آقای کیانوش راد بیان داشتند که: درباره نامه تعدادی از نمایندگان مجلس ششم، وضعیت ایران را با زمان اشغال ایران توسط متفقین مقایسه می کنید دل مردم را خالی می کنید. آیا شرایط مثل زمان اشغال ایران بود؟

و در ادامه: شما خواهان پذیرش زورگویی امریکا بودید. تاریخ نشان داد که ما از این مسئله عبور کردیم و امریکایی ها در باتلاق ماندند. تحلیل شما با واقعیت، نقطه ی مقابل است و سازگاری ندارد آیا اعتقادی به توان مردم دارید؟ آیا واقعاً در مقاطع حساس به توان ملی اعتقاد دارید که از آن دم می زنید و جامعه نشان داد، آقایان را به دلیل خود کم بینی پس زد و جامعه ایستاد در مقابل خود کم بینی ها.

سپس مجری برنامه، از آقای کیانوش راد خواستند که ایشان هم به سؤال پرسیده شده پاسخ دهند.

کیانوش راد: نرمش قهرمانانه رهبری قطعاً حرف درستی است و باید انجام می شد. عزت باید حفظ شود حکیمانه باید برخورد شود و مصلحت؛ شما گاهی به خاطر مصلحت کوتاه بیایید. وقتی می گوییم شرایط کشور بحرانی است، وقتی امریکا به عراق و افغانستان حمله کرده بود و اجماع عمومی به گونه ای بود که همه علیه ما بودند. جام زهر تعبیری است که در شرایط سخت، یک چیزی را بپذیریم چه کسی گفته از فلسطین دفاع نکنیم؟ هر انسان آزاده ای این را نمی پذیرد.

سلیمی نمین: دشمن به نزدیک مرز آمده. جام زهر را بنوشید یعنی قبل از اینکه امریکا حمله کند خودمان تسلیم شویم. شما وضعیت را سیاه نمایی می کنید که اگر تسامح کنید قابل مقایسه با اشغال کشور توسط متفقین خواهد شد یعنی وضعیت خیلی بدتر است! جام زهر را رهبری بنوشد این است که قبل از اینکه دشمن بیاید ما خودمان تسلیم شویم؛ این تضعیف ملت نیست؟! کاری که احمدی نژاد در زمینه اقتصاد انجام داد، شما در زمینه سیاسی انجام دادید.

در ادامه مجری برنامه به سؤالات شفاهی و کتبی پرداختند.

سؤال کتبی از سلیمی نمین: دولت احمدی نژاد با اصلاح طلبان به شدت برخورد کرد چه توقعی دارند که اصولگرایان در دولت روحانی جایی داشته باشند؟

پاسخ سلیمی نمین: تعبیر قدری خلاف واقع است. بنده نماینده دولت احمدی نژاد نیستم منتقد جدی روحانی هم نیستم، معتقد به انصاف هستم، احمدی نژاد قطعاً اشتباهات زیادی مرتکب شد دعوت می کنم فراتر از سیاه نمایی های آقای روحانی بیاییم نقد جامع بکنیم، خدمات قابل توجهی دارد و ضعف های جدی هم دارد نقد عالمانه جلوگیری می کند از اینکه دولت ها به جای ارائه دادن کارنامه، دولت قبل را سیاه نمایی کنند.

سؤال کتبی از کیانوش راد: دولت روحانی تلاش می کند که به دلیل نزدیک شدن به انتخابات مذاکرات را به هر قیمتی به نتیجه برساند تا دوباره رأی بیاورد؟

پاسخ ایشان: قبول ندارم هر کاری که در تیم هسته ای انجام می شود، مصوبه ی شورای عالی امنیت ملی است و مقام معظم رهبری نظارت دارند. توافق اگر انجام بگیرد نباید دولتی آن را انحصاری بداند چون ملی است. ممکن است اشتباهاتی جناح های مختلف داشته باشند اما نباید بدون رعایت انصاف برخورد کرد باید معدل رفتاری را بررسی کرد.

سوال شفاهی یکی از دانشجویان حاضر در برنامه از آقای کیانوش راد: گفتید رهبری با توافقات دولت موافق است ولی رهبری در دیدار با مداحان گفتند نه موافقم نه مخالف. درباره حصر سران فتنه؛ اگر محاکمه بشوند مجازاتشان چه خواهد بود به جز اعدام؟

پاسخ کیانوش راد: من عرض می کنم حکم ندهیم، ما در ۸۴ پذیرفتیم در ۸۸ هم ما نبودیم به خیابان ها ریختیم!!!! آیا کسانی که خواهان محاکمه آقای موسوی و کروبی هستند دلشان برای قانون می تپد یا اینکه اغتشاش در جامعه به وجود بیاورند؟ شورای امنیت ملی حکم داد که باید در حصر باشند.

حرف آخر دانشجوی سؤال کننده: دوستانی که دم از قانون می زنند بیایند اگر دلسوزی به قانون دارند، توصیه کنند به کسانی که با اعمال غیر قانونی نظم جامعه را برهم زدند تن به قانون بدهند.

در پایان، مجری برنامه از مناظره خوب آقایان و مسئولین دغدغه مند حاضر در برنامه و دانشجویان شرکت کننده تشکر کردند.

DSCF9779 DSCF9773DSCF9774 DSCF9835 DSCF9844