اولین روز از اردوی تشکیلاتی میثاق با حضور استاد شبانیان به مباحثی پیرامون ولایت فقیه پرداخته شد که به شرح زیر است:

اولین روز از اردوی تشکیلاتی میثاق

استاد شبانیان سخنان خود را با یک روایت از امام باقر علیه السّلام شروع کردند. امام باقر علیه السّلام در حدیثی می فرمایند: اسلام بر پنج پایه استوار است: نماز، زکات، حج، روزه و ولایت. زمانی که از ایشان پرسیدند کدام یک از همه مهم تر است؟ ایشان فرمودند: ولایت.
فوکویاما مشاور سابق کاخ سفید در همایشی پیرامون شیعه شناسی که در اورشلیم برگزار شد، طی سخنرانی گفت: شیعه همچون پرنده ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست؛ آن پرنده دوبال سبز و سرخ دارد؛ بال سبز آن باور به مهدویت و ظهور منجی است و بال سرخ آن آمادگی برای شهادت است که از واقعه کربلا الهام می گیرد و این پرنده زره ای به تن دارد به نام ولایت. او در این سخنرانی راه حلی برای نفوذ در مردم ایران پیشنهاد کرد و گفت ما باید میل مردم را نسبت به ولایت فقیه تغییر دهیم؛ ما باید فرهنگ ایثار و شهادت را به رفاه طلبی و غرب گرایی تغییر دهیم.
استاد در ادامه بیان نمودند: ولایت پذیری مختص شیعیان ایران نیست بلکه شیعیان کشورهایی همچون افغانستان، پاکستان، عراق و لبنان هم از امام و رهبری تبعیت می کنند.
ایشان در این جلسه اظهار داشتند که ولایت فقیه منحصر به دوران حاضر نبوده؛ بلکه در قرن پنجم که مصادف با شروع غیبت کبری است، توسط شیخ مفید طرح شده است. ایشان در کتاب المقنعه در باب وظایف ولایت فقیه نظر داده اند و همچنین از ولی فقیه با عبارت سلطان الزمان یاد کرده اند. همچنین ملّا احمد نراقی، محقق کرکی و محمد حسن نجفی (صاحب جواهر)، معتقد به اجماع در ولایت فقیه هستند.
وی افزود: هر مسئله سه صورت دارد: حقّانیّت، مشروعیت و مقبولیّت.
آقای صانعی در کتابی با عنوان \”ولایت فقیه\” با استفاده از روایاتی به اثبات اصل ولایت فقیه پرداخته است. ایشان همچنین بعد از ارتحال حضرت امام (ره) در سخنرانی ای، با استناد به روایت معتبر از عمربن حنظله بیان داشتند که اطاعت از امام خامنه ای (مدظله العالی)، اطاعت از امام صادق (علیه السّلام) است، اطاعت از امام صادق (علیه السّلام)، اطاعت از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است و اطاعت از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) همان اطاعت از خداست و کسی که از خدا اطاعت نکند، مشرک است.
بنابراین، ولایت فقیه از طرف خدا حقّانیّت و مشروعیت داشته است اما مردم آماده پذیرش آن نبوده اند تا نوبت به عصر امام خمینی (ره) رسید و این امر مورد پذیرش قرار گرفت. دلیل این مدّعا، شرکت مردم در انتخابات است زیرا در ادبیات سیاسی دنیا، درصد مشارکت در انتخابات با هر انگیزه ای به معنای تأیید نظام آن کشور است.
ایشان در ادامه به سؤالات و شبهات مطرح شده، پاسخ دادند و در پایان نماز جماعت ظهر و عصر به اقامت ایشان برپا شد.

اولین روز از اردوی تشکیلاتی میثاق

اولین روز از اردوی تشکیلاتی میثاق

اولین روز از اردوی تشکیلاتی میثاق