مناظره سیاسی با موضوع مقایسه عملکرد دولت ها با حضور آقایان دکتر عبدالرضا داوری، مشاور وزیر کشور آقای احمدی نژاد و جناب آقای دکتر مصطفی قاسمی فعال سیاسی طرفدار جریان اصلاح طلب به جای آقای مهندس علی اکبر اولیاء نماینده اصلاح طلب استان یزد در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، یکشنبه ۹۳/۰۷/۲۷ در سالن آمفی تئاتر دانشگاه یزد برگزار گردید.اتفاق غیر منتظره و حاشیه ساز این مناظره این بود که جناب آقای مهندس اولیاء به عنوان طرف مناظره کننده، در مناظره حضور نیافتند. علی رغم پاسخ مثبت ایشان در دعوت اولیه برای شرکت در مناظره، در کمتر از ۹ ساعت قبل از شروع برگزاری مناظره اعلام نمودند که در مناظره نمی توانند حضور یابند. تلاش های فراوان اعضای انجمن اسلامی برای حضور ایشان، بی فایده بود. در چند ساعت باقی مانده به شروع مناظره، اعضای انجمن اسلامی توانستند جناب آقای دکتر قاسمی را برای شرکت در مناظره دعوت نمایند و ایشان علی رغم اینکه شناختی از آقای دکتر داوری نداشتند، در کمال بزرگواری این دعوت را قبول نمودند. هرچند که مهندس اولیاء دلیل منطقی و قانع کننده برای عدم حضورشان ارائه نکردند اما دکتر داوری هم با توجه به عدم شناخت از دکتر قاسمی و برای احترام به جامعه دانشجو، در مناظره حاضر شدند. در این مناظره که جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه یزد شرکت داشتند، مناظره در فضای آرام همراه با پرسش و پاسخ دانشجویان برگزار گردید.

مناظره سیاسی

از جمله محورهای مطرح شده در مناظره می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
در ابتدای بحث دکتر داوری در مورد اقتصاد سیاسی صحبت نمودند و در ادامه بیان نمودند: یکی از ضعف های جریان های سیاسی به خصوص آنهایی که پرچم دار دفاع از حق سرنوشت مردم هستند این است که حاکمیت بر سرنوشت را محدود می کنند به حوزه سیاسی و بعد محدود به حوزه انتخابات می شود. درحالی که حاکمیت بر سرنوشت در یک جامعه انسانی فقط انتخاب سیاسی نیست بلکه انتخاب سیاسی جنبه ثانوی و خروجی حاکمیت است.

مناظره سیاسی

دکتر قاسمی نیز در ابتدای صحبت هایشان بیان نمودند که: صحبت جناب آقای داوری بسیار منطقی و متین است. به هرحال حاکمیت انسان ها بر سرنوشت خویش در قانون اساسی ما پیش بینی شده است و امکان اینکه همه آحاد جامعه براساس این حاکمیت دسترسی به منابع عمومی جامعه داشته باشند، کاملاً مورد قبول است ولی اینکه چه نوع روشی برای تحقق این ایده باید به کار گرفته شود، ما باید ببینیم در دنیا تجارب کشورهای مختلف، کدام یک این پروسه را بهتر طراحی کرده است و در سطح جامعه مناسب تر محقق نموده است.

مناظره سیاسی

یکی از سؤالاتی که توسط یکی از دانشجویان در قسمت تریبون آزاد از دکتر داوری پرسیده شد این بود که: وقتی ما پایه گذار گفتگوی تمدن ها هستیم، شما اصرار به ادامه جنگ دارید و حتی اگر به شما اجازه می دادند در دوران احمدی نژاد، جنگ را آغاز می کردید.
پاسخ دکتر داوری به این سؤال: هر حرفی که می خواهید مطرح کنید، باید انصاف داشته باشید. شما که می گویید شما می خواستید جنگ را ادامه دهید، انشاالله یک روزی پرونده ها باز شود. شما یقین بدانید در سیاست خارجی، نه تنها این نگاهی که می فرمایید دنبال جنگ بودید، در دولت احمدی نژاد نبود؛ بلکه بعضی از جریانها که به دنبال جنگ افروزی بودند مثلاً در فلان کشور همسایه اقدامات ناشایست انجام می دادند که خیلی بد بود، به شدت برخورد می کرد.
سؤال یکی از دانشجویان از دکتر قاسمی: گفتید اصلاحاتی که شما دنبال اش هستید می شد تحت لوای شیر و خورشید سلطنتی اجرا کرد. پیشنهاد من: این پیشنهاد را به مردم بیچاره بحرین و عربستان بدهید، شاید اتفاقی افتاد.
پاسخ دکتر قاسمی به این سؤال: اگر ما نسل گذشته نتوانستیم با هم صحبت کنیم و در مورد مسائل کشور دیالوگ سازنده داشته باشیم و ضعف هایی در حاکمیت نظام دیکتاتوری پهلوی، بخشی اش و بخشی اش بحث وسیع تر فرهنگی بود، شما این را تمرین کنید و این امکان را برای خود فراهم کنید و توسعه بدهید که همدیگر را، تفکرات را و افراد را نقد کنید.

مناظره به روایت تصویر

مناظره سیاسی
مناظره سیاسی
مناظره سیاسی
مناظره سیاسی
مناظره سیاسی
مناظره سیاسی
مناظره سیاسی
مناظره سیاسی
مناظره سیاسی