افزایش طول مدت خدمت سربازی به ۲۴ ماه، تسهیلات جدید برای سربازان متاهل و دارای فرزند و آخرین وضعیت کسر خدمت‌های اعطا شده به برگزیدگان همایش ملی خدمت سربازی از مهمترین موضوعات مطرح شده در نشست خبری جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح بود.به گزارش خبرنگار «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار موسی کمالی در این نشست خبری از افزایش طول مدت خدمت سربازی از ۲۱ ماه به ۲۴ ماه خبر داد و گفت: به موجب ماده ۴ قانون خدمت وظیفه عمومی، طول مدت سربازی ۲۴ ماه است که این مدت در صورت وجود مشمول مازاد یا کمبود می‌تواند از سوی ستاد کل نیروهای مسلح کم یا زیاد شود.

وی با بیان اینکه این قانون از ابتدای فروردین ماه سال ۹۴ لازم الاجراست، خاطرنشان کرد: بنابراین توصیه من این است که سربازان در این مدت نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اقدام کنند.

تسهیلات جدید برای مشمولان غایب
به ازای هر فرزند نیز سه ماه از مدت سربازی‌شان کم می‌شود
کمالی همچنین از تسهیلات جدید برای مشمولان غایب خبر داد و گفت: برابر تدابیر صورت گرفته مشمولان غایبی که تا پایان شهریور ماه سال ۹۴ خود را برای اعزام به خدمت سربازی معرفی کنند می‌توانند از تسهیلات جدید بهره مند شوند.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به توصیه‌های مقام معظم رهبری در خصوص افزایش جمعیت، اظهار کرد:‌در این راستا تصمیم گرفتیم از اول مهرماه طول مدت خدمت سربازان متاهل سه ماه کاهش بیابد و به ازای هر فرزند نیز سه ماه از مدت سربازی‌شان کم شود. به عنوان مثال اگر فردی تا پیش از پایان امسال خود را برای سربازی معرفی کرده و یک فرزند داشته باشد علاوه بر اینکه ۲۱ ماه خدمت خواهد کرد شش ماه کسر خدمت خواهد گرفت اما اگر از یکم فروردین ماه به سربازی برود در این صورت طول مدت سربازی‌اش ۲۴ ماه بوده اما همچنان شش ماه کسری خدمت به خاطر همسر و یک فرزندش خواهد داشت.

انتقاد از نشریات
کمالی با بیان اینکه یک سری نشریات به دنبال این هستند تا با طرح این مباحث و زنده نگه داشتن آن تنور فساد در فوتبال و کارت‌های معافیت را داغ نگهدارند، خاطرنشان کرد: خواهش ما این است که از گمانه زنی و مطرح کردن اسامی در رسانه‌ها پرهیز کنیم.

وی در واکنش به درخواست مدیران برخی از باشگاه‌ها مبنی بر اینکه اجازه بازی به متخلفان تا پایان نیم فصل یا فصل داده شود، نیز گفت: این درخواست مانند یک شوخی است و ما حداکثر ارفاق‌ها را برای این افراد کرده‌ایم.

کمالی درباره بخشش غیبت‌ها و اضافه خدمت سربازان نیز اظهار کرد: بررسی‌هایی صورت گرفته و این موضوع جزو برنامه‌های ماست، اما چون تصمیم گیری نشده نمی‌توان فعلا آن را اطلاع رسانی کرد.

وی در عین حال افزود: البته اگر کسی مدنظرش این است که خدمت سربازی‌اش بخشیده شود باید بگویم که این سن تغییری نکرده است، بنابراین تمامی متولدین سال ۵۵ به بعد باید به سربازی بروند.

پاسخ به ابهامات همایش ملی خدمت سربازی
کمالی در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص همایش ملی خدمت سربازی خاطر نشان کرد: در این همایش بعضی از عزیزان بدون هماهنگی خبری را اعلام کرده و از اعطای کسر خدمت به برگزیدگان خبر دادند در حالی که مصوبه‌ای برای آن صادر نشد؛ اما به هر حال پس از انجام هماهنگی‌ها قرار شد موضوع بررسی کسر خدمت‌ها به بنیاد ملی نخبگان سپرده شود و اگر آنان بتوانند در این بنیاد از مقاله‌شان دفاع کنند کسر خدمت خواهند گرفت.